Tekerlemeler ve bilmecelerTekerlemeler sözlüklerde “ağızda yuvarlanan söz, saçma sapan söz, eşsesli kelimelerle kurulu konuşma” anlamlarına gelen tekerleme masal, hikaye, bilmeceler , halk tiyatrosu gibi bazı edebi türler içinde veya bağımsız olarak söylenen ölçülü ve kafiyeli sözlerdir.
Genelde çocuklar tarafından çok ilgi görürler.Bilmeceler ve tekerlemeler çocukların sıkça vakit geçirmek için internette aradığı kelimelerdendir.Bilmeceler ve cevaplarını alabileceğiniz www.bilmeceler.xyz sitesini ziyaret etmenizi özellikle öneriyoruz.
Tekerlemeler çokluk çocuk folklorunda hoşça vakit geçirmek, konuşma kabiliyeti kazanmak, oyunlarda eş ve ebe seçmek için bu yola başvurulur. Masal tekerlemesi, oyun tekerlemesi gibi adlar alırlar. En çok çocuk oyunlarında, masalların baş, orta ve sonunda söylenirler. Yöreye göre değişik isimle de söylenirler. Doğu Anadolu’da döşeme, Güney Anadolu’da sayışma denir.Tekerlemeler yöreye göre de isim olarak değişkenlik gösterebiliyor. Türk edebiyatında ilk tekerleme örneklerine 11. yüzyıldan itibaren rastlanır.Tekerleme bazı önemli kitaplarda da yer alır.

Not: Site tanıtımıdır şiir ya da güzel sözlerle alakası yoktur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler şiirler