Kırmızı Bülten şiiri

Kırmızı Bülten şiiri
Şair:Kudret Alkan

Yazılıyor. Kırmızı bir bülten içinde. Faili meçhul bulutlarım vardı, benim. İnsan orada hata yapıyor, kendi yargısının içine mezarlar kuruyordu. Bu kadar yargı nedendi. Oysa insanın kendisini rahat bırakması, sevgiyi doyasıya yaşaması gerekiyordu. Her kim içindeki sevgiyi özgürce ifade edebiliyorsa, o kişi yaşadığı anın efendisiydi. Efendi olduğu kadar hürdü de. Çünkü gözleri bir yerde sonsuzluğun kapılarını aralayabiliyor, oradan içeriye yokluğun yağmurları gibi damlayabiliyordu. Kendi içinde hem aşk oluyor, hem de cennet.

Sevmenin derinliğinde yükledim, gözlerini.
Bir yangın yeriydi, dudaklarını mühürlü bakışlarla okumak.
Hem vardım, hem de kendimde oluşuyordum.
Sanki ben içinde bir ben daha.
Sanki rüya içinde bir rüya.

Bir yerde yaşam vardı. Acaba sever mi soruları içinde geçen zaman boyunca kendine sahip çıkmaya çalışmak ne kadar da hoştu. O dönemlerde bir yerden atlıyor gibi hissediyor, kendindeki uçurtmanın derinliğine doğru adım atıyordun. O zamanlar sevdanın kanatlarını yaşayan aşık olarak, dünyanın kuşlarına katılır, onlarla birlikte geleceğe doğru yol alırdın. İşte sevmek, bir kere daha özgünlüğüne kavuşuyor, orada sana dostluklar kazandırıyordu. Sevmek, senin içinde sevgiyle apayrı bir dostluktu.

Yaşarsın, okursun sevdiğinin gözlerini.
Bir şiir sanatı, ya da varlığın kendi içindeki aşk hali.
Hani ateşe dönüştüğün, hani kül oluncaya dek savrulduğun.
Sana meydan okuyan yabancı benliklerin.

Bir yangın daha düşüyordu, uzak ülkelerin savruluşundan. Sevdiğinle ülke olabilmek de başka bir kapıyı aralıyordu. Onunla bir yuva, bir ekmek, bir yudum suyu yaşayabildiğin kadar şehirlere nam salmak da ayrı bir benlikti. Bütün bunlar içindeki duvarları yıkıyor, seni daha fazla sen yapıyordu. Yaşama daha dirençli bir şekilde çıkabiliyordu, insan. Ve anlıyordu ki, sevmenin dışındakiler gerçek değil. Sevmenin dışındakiler, sadece rol yapan bir tür arayış. Senin kaybolduğun, seni senden çalan soğuk bir fırtına. Kim bilir, o fırtınanın içinde kaç defa can veriyoruz!

Bu şiirlerde ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir