Facebook Beğeni Hilesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler !

Facebook’ta gün içerisinde oldukça zaman geçiriyorsunuz değil mi? Bazen egolarınızın kurbanı , bazen bağımlılık tutkusu , bazende reklam ve kariyer peşinde koşup birkaç yorum ve beğeni alabilmek için gününüzü sosyal medyada harcıyor olabilirsiniz. Peki bu sosyal ağda beğeni ve yorum kavramının önemi nedir ? Bize bu kadar zaman harcatan sosyal etkileşimler için illaki bu kadar çok zaman ve para harcamamız şart mı ?
Aslında değil ! Bildiğimiz üzere facebook’un developers.facebook.com platformunda yazılımcılar için geliştirilmiş bir ortam var. Bu ortamda facebook beğeni hilesi gibi masum görünmeyen bir keywordün aslında bir hile olmadığını anlamak için biraz facebook developers arşivlerini karıştırmamız gerekiyor. Her facebook hesabı için offline yönetim kodu olan “access token” kavramı bulunuyor. Bu offline yönetim kodları ile facebook hesaplarının beğeni ve yorum etkinliklerini yönetmek mümkün. Peki bir ağ olsa , bu beğeni ve yorum etkileşimlerini siz yönetebilseniz ? Reklamlarınızı ve içeriklerinizi kullanıcılara ve yoğun kitlelere daha kolay ulaştırabilseniz ? Güzel olmaz mı ? İşte bu yapıyı facebook sunuyorken bu sistemin kurulmaması saçma olurdu.

Begeniyor.com sosyal ağ projesi 2014 yılından beri açık ve hergün binlerce insan bu etkileşimi yaşıyor. Durum beğendirme hilesi olarak anılan olayın , tamamen facebook’un sunduğu bu offline kod yönetimi ile gerçekleştiğini , hile kelimesinin sadece google motoruna ve Türk aklına göre şekillendiğini artık kavrayabiliyoruz sanırım. Yani hile olmayan bir hile !

Bu sistemi denemediyseniz denemenizde fayda var. Çünkü bu kadar çok zaman ve para giderken , facebook’un sunduğu bu yapıyı kullanmamak sanırım biraz garip olurdu. Bu ağa katılarak sosyal etkileşimin ayrıcalığını yaşayabilirsiniz. Herkese BOL LİKE’LI günler !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir