Akrostiş Şiirler

Şiir insanın duygularını, düşüncelerini, düşlerini, özlemlerini kelimelere gerçek anlamları dışında mecaz anlamlar katarak  dile getirdikleri, okuyan yada dinleyen kişilerde  estetik duygular uyandıran yazın ürünü. Akrostiş ise dizelerinin ilk harfleri yukarıdan aşağıya doğru okunduğu zaman ortaya bir söz çıkacak biçimde yazılmış koşuk ya da koşuk bölümü olarak tanımlanmış ve bu tanımdan da bir şiir türü ortaya çıkmış.

 

Şiirin bir çok türü vardır. Akrostiş şiir de bu türlerden birisidir. Şiirde her mısranın baş harflerini yan yana getirdiğimizde anlamı bir kelime oluşturan şiir türüdür. Genelde bu kelimeler sevdiğimiz, aşık olduğumuz, duygusal anlamda bişeyler hissettiğimiz kişilerin isimleri olur.

 

Genelde akrostiş şiirler açık olduğumuz kişi için yazılır. Ona jest olsun, duygularımıza tercüman olsun yada dikkatini çekebilmek için yazılır. Toplumda bu tür şiirleri ağırlıklı olarak erkeklerin yazdığı söylenir ama durum gerçekte pek de öyle değildir. Akrostiş şiir yazan bayanların sayısı hiç de az değildir. Aşağıda bir bayanın erkek için yazdığı bir kaç şiire bakalım;

Mustafa ismi için;

Maksadım sana en yakın zamanda kavuşmak
Uzun geceler boyunca sohbetine katılmak
Sevgin ile uyuyup güzel sesinle uyanmak
Tek dileğim seninle bir yastıkta kocamak
Amacım seninle bir ömür aşk yaşamak
Fahri değil gönlüne asli olarak varmak
Aradan yıllar geçse de senin aşığın olmak

 

Murat ismi için;

Mum ışığı gözlerine değince
Uzun bir yolculuğa çıkar yürekciğim
Riya girmeden samimi hislerle
Az bir yol alsam kaybolurum hemen sıcaklığınla
Tüm varlığımı emanet ederim işte o tatlı bakışına

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir